$111
Compact chest/waist bag Blackpack Urban Bag 1.5 UltraGrid. Incredible quality, minimalist design, and thoughtful organization for everyday use!

Urban Bag 1.5 with UltraGrid material — an updated version of one of Blackpack’s most popular models. This bag combines a convenient size with thoughtful organization, perfect for the city and travel. It’s compact enough to carry comfortably every day, yet spacious enough to fit documents, gadgets, accessories, or other essentials.
Urban Bag has three main storage zones:
Comes without a strap. You can use an existing strap from other Blackpack bags or choose the one you need from the catalog.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 16 × 10 cm |
| Color | Black, BlackOut, Coyote, Gray, Green |
| crosssell_skus | waist_II,Fidlock,waist_L,waist_M,3_point |
| Packaging | Bag, Without waist belt |
| Furniture | Woojin, YKK |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Main fabric | Cordura honeycomb, UltraGrid |
| Zipper | YKK, YKK Aquagard |
| Dimensions | 33x15x9 cm |
| Weight | 275 g |
| Volume | 2.7 L |