$117
*Strap not included
select it separately via the link

This model is the result of Blackpack’s years of experience and our response to customer requests for a spacious yet compact bag with flexible organization. EDC Bag is perfect for those who value order, quick access to items, and the confidence that everything you need is always at hand.
Every element of the EDC Bag is designed for logical and convenient item placement: tech is stored in soft protected compartments, tools in quick-access zones, documents and accessories in separate pockets, keeping everything organized inside and making it easy to find what you need.
Both versions have a front pocket with a key carabiner.
In the XL version, this pocket has two additional mesh pockets.
In the main compartment of both versions — a large spacious area.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 16 × 10 cm |
| Color | Black, Coyote, Gray, Hot orange, Olive, Red, Yellow |
| crosssell_skus | waist_II,Fidlock,waist_L,waist_M,3_point |
| Packaging | Bag, Without waist belt |
| Furniture | Woojin, YKK |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Main fabric | X-Pac |
| Zipper | YKK, YKK Aquagard |
| Size | 32×14×10 cm |
| Weight | 225 g |
| Volume | 2.7 L |
$129