$56
Pouch for EDC kit with detachable module option. Special internal construction prevents items from overlapping, allowing the organizer to close easily even when fully packed. UltraGrid and Cordura materials.

Front compartment
One side — flat pocket with velcro panel. Other side — flat zippered pocket.
Includes carabiner for attachment and external elastic band. Added loops for easy carrying.
Main compartment: Closes with YKK #8 two-way zipper. Inside: tall flat pockets; asymmetric internal organization; elastic retention straps; key carabiner.
| Weight | 0.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 8 cm |
| crosssell_skus | module Pouch 2 |
| Color | Black, BlackOut, Coyote, Gray, Green |
| Furniture | Woojin, YKK |
| Main fabric | UltraGrid/Cordura |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Zipper | YKK |
| Size | 18x13x4.5 cm |
| Weight | 146 g |