$285
IGDP3 Rolltop is a third-generation Blackpack backpack with roll-top construction that lets you easily expand the volume to fit everything from sports gear to large purchases. When rolled down, it maintains a sleek shape and the recognizable IGDP series design. Rolltop features clean straps without dangling webbing and is available in two colors: black and gray.
This backpack perfectly combines everyday practicality with flexibility for non-standard tasks.
Main compartment with plenty of space for your belongings.
On the front wall — one zippered pocket for small items.
Laptop compartment with reinforced bottom protection.
Separate pocket for tablet or documents.
Hidden back panel pocket — for cash or documents.
Shoulder strap pockets — for small accessories, earbuds, or AirTag.
Materials: the backpack is made from X-Pac — a lightweight and durable fabric that’s resistant to wear and holds its shape well. The back panel and straps are made from updated materials that are even more comfortable and durable.
Dimensions: 47 + 25 × 30 × 19 cm (when expanded)
Volume: 30 L
Weight: 920 g
| Weight | 1.35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 31 × 16 cm |
| Color | Black, Gray |
| crosssell_skus | |
| Packaging | Backpack |
| Furniture | Woojin, YKK |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Main fabric | X-Pac |
| Zipper | YKK, YKK Aquagard |
| Dimensions | 47+25x30x19 cm |
| Weight | 920 g |
| Volume | 30 L |