$129
Updated version of the classic backpack with a minimalist design and no external pockets. The model stands on its own and features thoughtful organization: a protected compartment for MacBook 16″, a system of zippered mesh pockets, and an internal space for a bottle.

Lightweight, durable, and thoughtful — Bravery 2 has kept its minimalist design but gained more features and become even more accessible.
This is a backpack that’s convenient to take to work, on trips, or for a walk around the city.
It holds its shape well, allowing it to stand on its own on surfaces.
Main compartment
Inside:
Front Vertical Pocket
Full height of the backpack — convenient for documents, a planner, etc.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 31 × 16 cm |
| Color | Black, BlackOut, Coyote, Gray, Green, Hot orange, Olive, Red, Yellow |
| crosssell_skus | Vanbax 2 – L_Green,Vanbax 2 – L_ORNG,Vanbax 2 – L_Yellow |
| Packaging | Backpack |
| Furniture | YKK |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Main fabric | Cordura500d/CorduraReflective, Cordura500d/UltraGrid, Cordura500d/X-Pac |
| Zipper | YKK |
| Dimensions | 45x31x14 cm |
| Weight | 630 g |
| Volume | 18 L |
From: $0