$129
Updated version of our legendary model made from lightweight and flexible UltraGrid™ material. Anatomical construction that fits close to the body, with spacious side pockets and thoughtful interior organization for your EDC kit.

Main compartment.
Opens wide for full access to contents.
Inside: large main compartment; wide zippered pocket; two mesh elastic pockets; hidden zippered pocket; soft gadget pocket with cable port.
Features two hidden internal pockets.
External elements: spacious side pockets on straps; third attachment point; top handle; padded mesh back panel.
Bag is compatible with Blackpack straps.
Strap sold separately.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 23 × 10 cm |
| Packaging | Bag, Without waist belt |
| crosssell_skus | waist_II,Fidlock,waist_L,waist_M,3_point |
| Color | Black, BlackOut, Coyote, Gray, Green |
| Furniture | Woojin, YKK |
| Main fabric | UltraGrid |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Zipper | YKK, YKK Aquagard |
| Size | 29×16.5×12 cm |
| Volume | 2.8 L |
| Weight | 285 g |