$111
Compact yet extremely spacious bag that can be worn on the waist or across the shoulder. Perfect choice for those who value freedom of movement and quick access to essentials.

Urban Bag 1.5 — an updated version of one of Blackpack’s most popular models. This bag combines a convenient size with thoughtful organization, suitable for city and travel. It’s compact enough to carry comfortably every day, yet spacious enough to take documents, gadgets, accessories, or other essentials with you.
Urban Bag has three main storage zones:
Comes without strap. You can use an existing strap from other Blackpack bags or choose the one you need from the catalog.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 16 × 10 cm |
| Color | Black, Coyote, Gray, Olive |
| crosssell_skus | waist_II,Fidlock,waist_L,waist_M,3_point |
| Packaging | Bag, Without waist belt |
| Furniture | Woojin, YKK |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Main fabric | Cordura honeycomb, X-Pac |
| Zipper | YKK, YKK Aquagard |
| Dimensions | 33x15x9 cm |
| Weight | 275 g |
| Volume | 2.7 L |