$285
Travel backpack with a fully opening main compartment for maximum packing convenience.
IGDP3 Travel is a specialized third-generation model of Blackpack backpacks, designed for travel and business trips. It retains the recognizable IGDP series design, but its main feature is a fully opening main compartment, providing maximum packing convenience. Like the base model, Travel stands on its own, has neat straps without dangling webbing, and is available in two colors: black and gray.
Every element of the backpack is designed to keep your belongings perfectly organized with quick and intuitive access.
| Weight | 1.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 31 × 16 cm |
| Color | Black, Gray |
| crosssell_skus | |
| Packaging | Backpack |
| Furniture | Woojin, YKK |
| Lining fabric | Ripstop 1000 |
| Main fabric | X-Pac |
| Zipper | YKK, YKK Aquagard |
| Dimensions | 47x30x19 cm |
| Weight | 1050 g |
| Volume | 25 L |